Kurtki puchowe

Cena
Dostępność

Kurtki puchowe firmy Rab, łączą w sobie wszystko, co najlepsze. Niska waga, maksymalny poziom komfortu termicznego, niewielkie rozmiary po złożeniu. Cechy te sprawiają, że są one najlepszym wyborem podczas wypraw po górach. Jednak coraz częściej noszone są również jako odzież na co dzień.

Od śpiworów do kurtek puchowych Rab

Założyciel firmy Rab Carrington w roku 1981 zaczął wykorzystywać zdobyte w Argentynie w latach 70 umiejętności. Na strychu własnego domu zaczyna szyć głównie na zlecenie pierwsze śpiwory puchowe. Jednak jakość produktów od razu daje się poznać, co stwarza potrzebę otwarcia pierwszej fabryki. 

Lata 90 to pasmo sukcesów firmy Rab w środowisku wspinaczy. Głównie ze względu na panującą opinię produktach uczciwie wykonany i szalenie odpornych na zużycie. Popularne modele kurtek puchowych takie jak Andes i Kinder Smock do dziś występują w ofercie. Niemniej nadal największy pozytywny rozgłos przynosi śpiwór puchowy Premier Sleeping Bag. 

W roku 2003 Rab Carrington przechodzi na emeryturę, a firmę przejmuje Equip Outdoor Technologies Ltd. Obecnie marka jest nadal pionierem rozwiązań i technologii dla turystki górskiej i wspinaczy. W roku 2013 firma Rab dostępna jest na polskim rynku. 

Kurtki puchowe RAB

Jak głosi motto firmy

"Nic wymyślnego ani przeprojektowanego – po prostu uczciwe, ciężko pracujące elementy, które wolisz naprawiać niż wymieniać. Przez wspinaczy dla wspinaczy."

Jak zatem widać, chodzi przede wszystkim o komfort użytkowania i niezawodność produktów. Niezależnie czy poszukujemy kurtki na co dzień, czy na wyprawy górskie to oferta kurtek puchowych RAB sprosta naszym wymaganiom. 

Przeznaczanie kurtek będzie głównie uwarunkowane parametrem nazywanym fill power (FL). Jego wartość jest uzależniona od jakości puchu i tym samym ilości powietrza, którą jest w stanie zatrzymać w stosunku do swojej wagi. Puch o wyższej sprężystości jest w stanie zatrzymać więcej powietrza i tym samym ciepła. 

  • Puch kaczy o sprężystości 650 FL jest stosowany w kurtkach codziennych, w których taka sama ilość puchu gęsiego byłaby zbyt ciepła.
  • Puch gęsi o sprężystości 700 FL jest używany w modelach kurtek puchowych Microlight i Microlight Alpine, ponieważ jego stosunek ciepła do wagi jest idealny dla kurtek, w których waga wypełnienia jest niska, a łatwość pakowania jest najważniejsza.
  • W naszych technicznych kurtkach górskich zastosowano puch gęsi o sprężystości 800 FL.
  • Puch o sprężystości 850 FL stosowany jest w naszych kurtkach ekspedycyjnych, przeznaczonych do użytku w ekstremalnie zimnych i polarnych warunkach.
  • W jednej kurtce, Zero-G, używamy puchu gęsiego o sprężystości 1000 FL. Zero-G łączy niewiarygodnie wysoką jakość puchu z bardzo cienką warstwą zewnętrzną 7d Pertex® Quantum w najlepszej alpejskiej kurtce puchowej. Jego stosunek ciepła do wagi jest niezrównany i stanowi szczyt kompetencji RABa w zakresie puchu.

Puch naturalny, czy syntetyczny?

Puch naturalny zapewnia świetną oddychalność, jednak ma jedną wadę, może chłonąć wilgoć. Co z kolei powoduje do sklejania się pojedynczych włókien i degraduje właściwości termiczne kurtki puchowej. Firma RAB rozwiązała ten problem poprzez impregnację środkami firmy Nikwax. Dzięki temu zabiegowi puch posiada warstwę hydrofobową (odpychającą wodę), co eliminuje problem zbijania się puchu na skutek działania wilgoci. Warto jednocześnie zaznaczyć, że kurtka z impregnacją będzie lepiej sobie radziła z wilgocią, jednak nie sprawia, że jest w pełni wodoodporna.

Firma RAB stosuje puch zarówno naturalny, jak i syntetyczny. Puch naturalny jest lżejszy i ma lepsze parametry termiczne, jednak są zastosowania, gdzie puch syntetyczny sprawdza się lepiej. Głównie mówimy tutaj o zastosowaniach, gdzie będziemy mieli styczność z dużą ilością wilgoci. Wówczas materiał syntetyczny zapewni lepszy komfort termiczny. Ponadto ten typ puchu jest łatwiejszy w pielęgnacji i zdecydowanie tańszy. Niemiej, warto mieć na uwadze, że nie ma na razie materiału syntetycznego, który mógłby rywalizować w stosunku oferowanego ciepła do wagi, gdzie puch gęsi lub kaczy nie mają sobie równych.

Puch gęsi wykorzystywany jest w kurtkach puchowych RAB o parametrach 700 FL lub więcej. Jego parametry ciepła do wagi są zdecydowanie wyższe i tworzy większe klastry. Puch kaczy znajduje głównie zastosowanie w kurtkach codziennego użytku, ponieważ posiada mniejsze skupiska i zwyczajnie jest wystarczający do tego typu zastosowań.

Ładowanie...